Diş Teli Kullanımı Esnasında Beslenme Konusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş Teli

 

Ortodontik tedavi ile dişleri düzeltmek için bildiğimiz en yaygın ve en eski yöntem diş telleridir. Diş telleri dilimizdeki yaygın kullanım olsa da, aslında daha doğru tanımlamak için braketler ve tellerle yapılan ortodontik tedavi demek daha doğru olacaktır. Bu tedaviyi gerçekleştirmemizi sağlayan bu iki kahramandan bir tanesi, dişlerin üzerine yapıştırdığımız metal ya da kimi durumlarda daha estetik versiyonu olan porselen braketlerdir ve braketler bizim ortodontik tedavi sırasında özellikle üstüne titrememiz gereken parçalardır. 

Braketler dişe kuvveti iletmesi için dişin üzerine yapıştırılır. Kullandığımız yapıştırıcılar dişlere braketleri belli seviyede kuvvetlere dayanacak şekilde tutturacaktır. Fakat bu tutunma kuvveti sonsuz değildir, belirli bir seviyenin üzerinde yapıştırıcı kırılır ve braket dişten ayrılır- aksi takdirde tedavi bittiğinde braketleri dişlerinizden ayıramayız.

Peki bu kırılmayı yaratacak şeyler nelerdir? Özellikle sert gıdalar. Sert gıdalar deyince aklımıza neler gelmeli gelin yakından bakalım.

Sert meyveler; kuruyemişler; çikolata, gofret, kurabiye gibi atıştırmalıklar; ekmeğin ya da tostun sert kısımları gibi yiyecekleri yiyeceğimiz zaman, bunları dışarda elimizle ya da bıçakla küçük parçalara bölüp ağzımıza bu şekilde atmalıyız, aksi takdirde braketler bu kuvvetlere dayanamayarak dişlerimizden ayrılabilir ya da yaygın tabirle kırılabilir.

Peki; ağzımızda teller ve braketler varken erik yiyebilir miyiz? Bu sık sorulan soruyu şu şekilde genişletelim, ağzımızda teller varken erik, zeytin, kiraz, hurma gibi içinde çekirdek olan yiyecekler yiyebilir miyiz? Yiyeceklerin içindeki çekirdekler, çiğneme sırasında kontrolsüzce ağız içerisinde hareket eden çok sert parçalardır ve neredeyse çekirdekli yiyecekler yediğimiz her seferde braketlerimizin kırılması olası bir sonuçtur. Çekirdekli yiyecekleri çekirdekleri dışarıda çıkararak yememiz gerekir.

Son olarak asitli içeceklerin de radarımıza girdiğini söylemek gerekiyor. Asitli içecekler genel olarak diş sağlığı açısından oldukça risklidir, buna ek olarak ortodontik tedavi sırasında bu asit kullandığımız yapıştırıcının çözünmesine ve braketin kolayca çıkmasına sebep olur. Bu sebeple asitli içecekleri tüketeceksek dişlerin etrafında dolaşmayacak şekilde pipetle tüketmek yararlı olacaktır, tabi en iyisi mümkünse hiç tüketmemek.

Unutmayın, braketleri dişlerimizin üzerinde tutmak tedavimizin sorunsuz bir şekilde devam etmesinin altın kuralıdır. Herkese güzel bir gün dilerim.

2022-07-26T07:36:00+00:00
WhatsApp chat