Skip to main content

Ameliyatsız Üst Çene Genişletme – MARPE Nedir?

Ortodontik tedavi ile tedavi ettiğimiz hastalarımızın tedavi sonunda güzel bir gülümsemeye sahip olmalarını istiyoruz, bununla beraber bizim asıl arzumuz ise hastalarımızın uzun süre sağlıklı bir şekilde yaşayabileceği doğru bir kapanış ilişkisi sağlamak.

Sağlıklı bir kapanış ilişkisinde, üst çenenin alt çeneyi bir kapağın kutuyu kapattığı gibi etrafını sararak kapatması gerekiyor

Üst çene darlıklarında ise, üst çene alt çeneyi transversal yani, sağ sol yönde tam olarak kapatamaz. Bu darlıklar doğuştan olabildiği gibi, daha çok çocuk yaşlarda meydana gelir.

  • Burundan yeteri kadar rahat soluk alıp veremeyen bireylerin ağızlarında soluk alması, yanlış yutkunma alışkanlıkları, çocuk yaşta uzun süreli biberon ya da emzik kullanımı bu sorunlara yol açabilir
  • Üst çene darlığı ortaya çıktıktan sonra, alt çeneyi yönlendirme etkisini kaybeder, bu alt çenede büyüme problemlerine, çiğneme problemlerine sebep olabilir

Üst çene darlığı olan hastalarımızın 18 yaşından önce tedavilerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyoruz. MSİ ismini verdiğimiz ameliyatsız üst çene geliştirme – MARPE yöntemi ile artık 18 yaşından büyük hastalarımızın da üst çene darlıklarını herhangi bir ameliyata gerek kalmadan tedavi edebiliyoruz.

Bu tamamen kendi kliniğimizde 15 dakikada uyguladığımız ve hastamızın herhangi bir ağrı ya da rahatsızlık hissetmediği bir yöntem, uygulama sonrasında da hastamız günlük hayatına devam ederken ufak tefek rahatsızlıklar dışında şiddetli ağrılar hissetmeden hayatına devam edebilir.

Sağlıklı bir kapanış ilişkisinde üst çenenin, alt çeneyi bir kapağın kutuyu kapattığı gibi etrafını sararak kapatması gerekir. Üst çene darlıklarında ise üst çene ile alt çeneyi translarsak yani sağ sol uyum ile tam olarak kapatamaz. Bu darlık doğuştan gelebildiği gibi burundan rahat nefes alamadığı için ağız solunumunu yapan, uzun süre biberon kullanan ya da parmak emme alışkanlığı olan bireylerde sonradan ortaya çıkabilir. Ortaya çıkan bu darlık alt çeneyi yanlış yere büyümesine ya da çiğneme problemlerine sebep olabilir.

MSİ yani “Ameliyatsız Üst Çene Genişletme – MARPE Yöntemi” ile kliniğimizde 15 dk lık ağrısız bir seans ile tedavinize başlayabilirsiniz.

Yazar: Dr. Caner Balta

Ameliyatsız Üst Çene Genişletme – MARPE İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Üst Çene Genişletme - MARPE Kimlere Yapılır?

Ameliyatsız üst çene genişletme her yaştaki bireye uygulanabilmektedir.

Hızlı Üst Çene Genişletme - MARPE Ne Kadar Sürer?

Üst çene genişletmesinde istediğimiz genişliği elde etmemiz sıklıkla bir aylık bir süre almaktadır

Ameliyatsız Üst Çene Genişletme - MARPE Hangi Durumlarda Yapılır?

Normal şartlar altında 18 yaşını geçen bireylerde kemik olgunlaşması gerçekleştiği için bu yaştan sonra hastalarımızda ameliyat destekli üst çene genişlemesi gerçekleşmektedir. Kliniğimizde uyguladığımız “Ameliyatsız Üst Çene Genişletmesi – MARPE” yöntemi ile 18 yaşındaki hastalarımızda da cerrahi desteğe gerek kalmadan üst çene genişlemesini sağlayabiliyoruz.

Üst Çene Genişletme - MARPE Tedavisi Sonrası Günlük Hayata Ne Zaman Dönebiliriz?

Üst çene genişletmesi günlük hayatınızı engelleyen bir tedavi yöntemi değildir. Ağızda bulunan apareye uyum sağlamak dışında, günlük hayatınızda herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Üst Çene Genişletme - MARPE Aparatı Acıtır Mı?

Aygıtın yerleştirilmesi, sonrasında aktivasyonu ya da ağızda kalması herhangi bir ağrıya sebep olmaz.

Bize Ulaşın.

Randevu Alın
Kapat
whatsapp