Skip to main content

Invisalign (Telsiz Ortodonti) Tedavisi Nedir?

Invisalign (telsiz ortodonti) tedavisi; bir dizi, neredeyse görünmeyen, şeffaf diş plaklarından oluşan, takıp çıkarılabilir ve konforlu sıralayıcı plaklar kullanarak dişlerinizin sıralanmasını amaçlayan ortodontik tedavilerinden biridir. Tedaviniz süresince, tedavi sonrasındaki kadar rahat ve konforlu gülümsemenize olanak sağlar. Invisalign şeffaf diş plakları, 3 boyutlu bilgisayar teknolojisi ile üretilir ve birçok problemin tedavisinde etkinliği kanıtlanmış tedavi seçeceği sunar.

Şeffaf Plak Yöntemiyle Telsiz Ortodonti

Invisalign sistemi, dişlerinizi sadece size özel üretilen şeffaf hizalayıcılarla düzeltmemizi sağlayan modern bir tedavi yaklaşımı sunuyor. Bu şeffaf diş plakları, tamamen konforlu ve neredeyse görünmeyen özel bir plastikten üretiliyor. Bu hizalayıcıları kullanarak dişleriniz konforlu bir şekilde olması gereken yerlere ilerlerken, ne dişlerinizin üzerine yapıştırılacak metal braketlere ne de sıkılacak tellere ihtiyacınız olmayacak.

Randevularınız için bizi her 8-10 haftada bir ziyaret ederken, birçok insan tedavi olduğunuzu bile farketmeyecek. Donanımlı klinik imkanlarımızla, bütün invisalign çözümleri için bize başvurabilirsiniz.

Invisalign (Telsiz Ortodonti) ile Diş Telleri Arasındaki Farklar

  • Daha az acil durum randevusu- Kırılan braketler ya da kopan teller için acil durum randevularına gerek kalmaz
  • Daha konforlu tedavi süreci -Ağız içinde tellerin sebep olduğu yaralanmalar ortadan kalkar
  • Sıralanmış dişlerinizi şimdiden görebilirsiniz -Daha ilk randevuda tedavi sonundaki gülümsemeniz için bir dijital bir öngörü sağlanabilir
  • Zamanınız size kalsın- Daha az ve daha seyrek randevularla diş hekimi koltuğunda daha kısa zaman geçirirsiniz.
  • Çok daha düşük çürük oluşma riski -Dişlerinizi ortodontik tedavi görmüyormuşçasına rahatça fırçalayın (Ortodontik tedavi süreçlerinde sık karşılaşılan diş çürüme problemleri invisalign tedavisinde %70’e varan oranlarda azalmaktadır)
  • Özgürce yiyin -Invisalign (telsiz ortodonti) tedaviniz süresince hiçbir besin kısıtlamasına maruz kalmayın.

Şeffaf Diş Teli Ve Şeffaf Plaklar Arasındaki Farklar

  • Şeffaf diş telleri sabit, şeffaf plaklar ise istenildiği zaman çıkarılabilmektedir.
  • Şeffaf diş telleri dişlerin üzerine yapıştırılarak uygulandığı için detaylandırma %100’e yakındır. Ancak şeffaf plaklar takıldığı zaman düzelttiği için detaylandırma daha azdır.
  • Şeffaf diş telleri ile tedavi süresi, şeffaf plaklara oranla daha uzun sürmektedir.
  • Şeffaf plaklar istenildiğinde çıkartılabildiği için oldukça konforludur.

Neden Telsiz Ortodonti (Invisalign) ?

Hepinizin bildiği gibi dişler bir insanın yaşamında hem fiziksel hem de psikolojik açıdan son derece önem teşkil etmektedir. Sağlıklı diş yapısı olan bir birey korkmadan gülümseyebilir ve bu güven o kişinin tüm bedenine yansıyabildiği gibi aynı zamanda ruhsal sağlığının da olumlu yönde gelişmesine yardımcı olur. Bunun tam aksini düşündüğümüzde yani çarpık diş yapısına sahip olan bir bireyi ele aldığımızda ise, kişi gülümseyemez ve yaşadığı hareket kısıtlılığı fiziksel ve ruhsal açıdan olumsuz yönde etkilenmesine sebep olur. Buradan net bir şekilde anlayabileceğimiz üzere diş sağlığı 7’den 70’e herkes için oldukça önemlidir. Dolayısıyla kişilerin gülümsemesine estetik kazandırmak ve en önemlisi sağlıklı diş yapısı oluşturmak için, zaman içinde pek çok yöntem geliştirilmiştir. Çapraşık diş problemleri kısa bir süre öncesine kadar diş teli uygulamasıyla giderilmekteydi. Ancak, ortodonti tedavilerinde kaydedilen ilerlemelerle birlikte, gelinen noktada teknolojik uygulamalardan biri olan Invisalign tedavisi sayesinde artık kişilerin görselliğini bozmadan, problemli diş yapıları tedavi edilebilmektedir. Yani kişiye özel şekilde hazırlanan şeffaf plaklar aracılığıyla, tel takmaya gerek kalmadan dişlerdeki çarpıklıklar düzeltilebilmektedir. Diş teli taktırıldığında estetik bakımdan uzun bir süre kişi kendini kötü hissetmekte ve diş teline alışmakta bir hayli güçlük çekmektedir. Söz konusu Invisalign Yöntemi ise bu noktada insanlara yeni bir alternatif sunmakta ve hastanın tedavi olduğu bile anlaşılmadan dişlerindeki çapraşıklıklar düzeltilmektedir.

Şeffaf Plak Yöntemi Nedir ?  Nasıl Uygulanır ?

Çapraşık dişleri olan bir kişiye şeffaf diş plağı yönteminin uygulanıp, uygulanmayacağı konusu yapılan muayene sonrasında netleşmektedir. Ancak genel olarak 8 yaş grubundan başlayıp 70 – 80 yaşına kadar çarpık diş sorunu yaşayan bir kişiye hekim onayı verildikten sonra uygulamanın yapılabileceğini belirtebiliriz.

Invisalign (şeffaf plak) tedavisi, doktorun hastanın ölçüsünü dijital olarak, 3 boyutlu tarama cihazı ile elde ettikten sonra kayıtların bilgisayara aktarılması yoluyla başlar. Dişler bilgisayar ortamında dijital olarak geleceği son haline uygun olacak şekilde hareket ettirilip, düzeltilir ve bu sonucun elde edilmesini sağlayacak şeffaf plak serileri oluşturulup 3 boyutlu yazıcılar aracılığı ile invisalign plakları üretilir. Tasarlanan plaklar, dişlerde belirlenen miktarlarda hareket oluşturur. Dolayısıyla her yeni plak dişlerde bu hareketliliği sağlayacağından, her plak değişiminde dişler üzerine özel kuvvetler uygulanır ve dişlerin her defasında hareket etmesi ve bu sayede de düzelmesi sağlanır. Söz konusu şeffaf diş plakları takılıp, çıkarılabilen bir ürün olduğunu göz önünde bulundurursak yüksek verim alınması adına, hastanın plakları günde ortalama 20 ila 22 saat takması gerekir. Takıldıktan sonraki günler içinde plaklar aracılığı ile dişlere uygulanan kuvvetler sayesinde dişlerde hareketler elde edilir. Bir plağın kullanım süresi dolduğunda (bu süre hekimin kararına göre, 1 hafta ila 10 gün arasında değişebilmektedir) bir sonraki aşamayı içeren plaklar takılır ve dişlerin giderek daha fazla düzelmesi sağlanır. Dişler tamamen düzelene kadar ihtiyaç olan plaklar kullanılır. Tedavi süreci kişinin diş çarpıklığına ve sağlanan hareketliliğe bağlı olarak değişebilir.

Geleneksel braketleme yöntemine nazaran son derece konforlu bir tedavi yoludur. Çünkü şeffaf bir malzemeden üretildiğinden ötürü ağız içinde herhangi bir metal yer almaz ve batma, yara oluşması gibi bir olumsuzlukta barındırmaz. Ayrıca ağız içinde neredeyse hiç görünmediğinden estetik olarak hiçbir sorun teşkil etmez ve bu sayede günlük hayatı da olumsuz yönde etkilemez. Ülkemizde henüz çok yaygınlaşan bir yöntem olmadığından Invisalign İstanbul bölgesinde sadece profesyonel kliniklerde uygulanmaktadır.

 

Invisalign Tedavisi Sonrası Yaşam

Telsiz, estetik bir görüntüyle dişlerdeki çarpıklığı tedavi etme imkanı sunan invisalign yöntemi, konuşmada ve yeme-içmede herhangi bir kısıtlama oluşturmaz. Sadece ilk uygulandıktan sonraki 1-2 gün içinde dişlerde baskı hissi oluşturabilir ama buna kısa sürede alışılır. Sonrasında herhangi bir rahatsızlık hissedilmeyeceğinden, kişi sorunsuz şekilde tedavi süreci boyunca rutin hayatına devam edebilir. İnvisalign yönteminde en sık  ve en çok merak edilen hususlardan biri de tedavinin kadar süreceğidir. Bu durum belirttiğimiz gibi vakaya göre değişecektir. Ancak genel olarak tel tedavisinden daha kısa  bir sürede hedeflenen diş yapısının elde edilmesi mümkündür.

Diş teli tedavisi uygulanan kişilerin en büyük problemlerinden birkaçı, dişlerinde aşırı baskının oluşması, dudaklarda yaralar oluşması, tellerin dişetine batmasıdır. Tamamen şeffaf malzemeden üretilen İnvisalign plakları, dişlerin üzerine oturtulur ve diş etinde ve yanaklarda zarar verici bir etkisi yoktur. Görsel açıdan bir sorun teşkil etmediği gibi, kullanım bakımından da herhangi bir olumsuzluk içermez. Kısacası konforlu bir tedavi süreci sunar. Bu sayede şimdilerde ortodonti tedavilerinde en sık tercih edilen yöntemlerden biri olarak karşınıza çıkacaktır.

 

Invisalign Tedavisi Fiyatları Nelerdir ?

Doğal olarak invisalign diş tedavisi yöntemini denemek isteyenlerin en çok merak ettiği hususlardan biri fiyat konusudur. Bu hususta da yine vakaya göre invisalign tedavisi fiyatı belirlendiğini söylemek doğru olacaktır. Yani bir kişinin alt ve üst çenesinde yer alan dişlerin tamamında çapraşıklık olabilir. Bir diğer kişide ise sadece 3 – 4 dişin üst üste gelmesi söz konusu olabilir. Takdir edersiniz ki, iki vaka arasında ciddi bir tedavi planlaması farkı olacaktır. Bu bağlamda fiyat belirlenmesinde de normal olarak değişiklik görülecektir. Bu nedenle invisalign fiyatları hususunda net bir sonuca ancak muayene olduktan sonra ulaşabileceğinizi belirtmek isteriz.

 

Invisalign Yöntemini Her Diş Hekimi Yapabilir Mi ?

Kesinlikle bir ortodonti uzmanına ihtiyaç olduğu cevabını verebiliriz. Ayrıca, bu yöntemi uygulayacak doktorun özel bir sertifikası olmalıdır. Yani bu alanda eğitim almış olması gereklidir. Tedavi süresi boyunca yeme ve içme konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Bunun dışında yemek yerken invisalign plaklarını çıkartmanız, yedikten sonra diş temizliğinizi yapmanız ve ardından tekrar plakları takmanız gereklidir. Sorunsuz bir tedavi sürecinin planlanması için profesyonel desteği almanız gerektiğini unutmamalı ve amatör kişilere itimat etmemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Yazar: Dr.Caner Balta

Sıkça Sorulan Sorular

Invisalign Nedir ?

Invisalign dişlerinizi neredeyse görünmeyen bir şekilde sıralayıp, size hayalinizdeki gülümsemeyi kazandıran ileri bir tedavi yöntemidir.

Invisalign Tedavisi Hangi Yaşlardan İtibaren Uygulanabilir ?

Tecrübemiz ve gelişen teknolojiler sayesinde invisalign ile 7 yaşındaki minik hastalarımıza kadar tedaviler uygulayabiliyoruz. Özellikle çocuklarda ortodonti tedavisi için son derece uygundur.

Invisalign Yöntemi İle Kaç Kişi Tedavi Olmuştur ?

Şu ana kadar dünyada invisalign ile 6 milyonu aşkın insan yeni gülümsemesine kavuştu.

Invislign Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Invisalign, şeffaf plaklar kullanarak dişlerin hareket ettirilmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Diş hareketinin sağlanabileceği ve plak kullanabilecek her hasta için uygundur.

Invislign Tedavisinin Ortodontik Tedavisinden Farkı Nedir?

Bir farkı yoktur. Ortodontik tedavi, tellerle ya da şeffaf plaklar ile gerçekleştirilebilen, dişlerin çene kemiği içerisinde hareket etmesini sağlayan bir bilimdir. Invisalign ise ortodontik tedavide kullanılan şeffaf plakları üreten bir markanın ismidir.

Invisalign Yeni Bir Tedavi Yöntemi Mi ?

1999 yılından beri uygulanan invisalign yöntemi, ülkemizde görece yeni yaygınlaşmakta olsa da dünya çapında 20 yıllık bir birikime sahiptir. Gelişen teknolojilerle her gün daha da ileri gitmekteyiz.

Invisalign Plağımı Kullanırken Hangi Yiyecekleri Yemekten Kaçınmalıyım ?

Güzel haber! Invisalign plakları tamamen çıkarılabilir olduğu için plağınızı çıkardıktan sonra dilediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Plaklar ağzınızdayken ise sadece su içmeniz öneriliyor.

Invisalign Plaklarının Bakımı Nasıl Yapılır?

Invisalign markalı şeffaf plakların temizliği, diş fırçası ve macunla ya da sabunlu suyla yapılabilir. Günde 2 kere dişlerin fırçalanması ile beraber plakların da fırçalanması yeterli olacaktır. Buna ek olarak eczanelerde satılan plak temizleyici tabletler ile de plakların temizliği sağlanabilir.

Ne Sıklıkla Ortodontistimi Ziyaret Etmeliyim ?

Sizi merkezimizde, 8-10 haftada bir görmeyi istiyoruz. Sizin tedavi içindeki memnuniyetinizi sağlamak için, randevularınızda tedavinizin ilerleyişini planlamak bizim için çok önemli.

Bir Şeyler İçerken Şeffaf Plakların Çıkarılması Gerekir mi?

Şeffaf plakların sıvı şeyler tüketildiği her seferinde çıkarılmasına gerek yoktur. Plaklar ısıyla şekillendirildiği için yüksek sıcaklığa sahip içecekler plaklar ağızdayken tüketilmemelidir. Dış ortam sıcaklığına bağlı değişmekle birlikte, yeni doldurulmuş sıcak bir içeceğin 5-10 dakika sonra tüketilmesi uygundur. Renklendirici içeceklerin de plaklarla çok sık tüketilmesi plağın renginde değişmelere sebep olabilir. Renk değişikliği olması plağın çalışmasını bozmayacaktır.

Daha Önce Tellerle Tedavi Gören ve Dişlerin Yeniden Bozulması Durumunda, İnvisalign ile Dişler Yeniden Düzenlenebilir Mi ?

Kesinlikle! Daha önce ortodontik tedavi gören birçok yetişkin invisalign hastamız, dişlerini konforlu bir şekilde düzeltiyorlar.

Invisalign Konuşmayı Etkiler Mi?

Invisalign plaklarını kullanmaya başladığınızda diliniz ağzınızda yeni olan plağa çarpacağı için birkaç gün konuşurken bir farklılık hissedeblilirsiniz. 7-10 gün içinde konuşmaya tamamen adapte olacaksınız.

Invislign Tedavisi Sonrasında Tekrar Bozulma Olur Mu?

Ortodontik tedavilerin tamamında dişler tedavi sonrasında eski yerlerine dönme eğiliminde olurlar. Bu eğilim ilk 7-8 aylık dönemde daha şiddetlidir ve sonra azalır. Invisalign da bir ortodontik tedavi yöntemi olduğu için tedavi sonrasında dişler yeniden bozulma eğiliminde olurlar. Bundan korunmanın yolu doktorunuzun tavsiye ettiği koruyucu yöntemlerle dişlerinizin son halini korumaya devam etmektir.

Plak Takılıyken Sigara İçilir Mi?

Plaklar ısıyla şekillendirilen (termoplastik) materyallerdir. Yüksek ısıya maruz kalmaması için plaklar varken sigara içilmemesi tavsiye edilir. Sigaranın renkleştirici etkisi sebebi ile de plakların parlak ve temiz görünmesi için plaklar ağzınızdayken sigara içilmemesini öneririz. Son olarak, sigara sağlığa zararlıdır, hiç kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Şeffaf Plakların Günde Kaç Saat Takılması Gerekir?

Şeffaf plakların günde ideal olarak 22 saat takılması gerekir. Minimum kullanım süresi 20 saat olmalıdır, aksi takdirde diş hareketlerinde uyumsuzluklar ortaya çıkar ve plaklarınız giderek dişlerinize oturmamaya başlar.

Şeffaf Plaklar Dişlerde Ağrı Yapar Mı?

Şeffaf plaklar da olsa teller de olsa aslında yaptığımız ortodontik tedavi ile dişleri hareket ettirmektir. Bu sebeple dişlerin ilk hareket etmeye başladığı 7-10 günlük süreçler içinde dişlerinizde oluşan, sızlama şeklindeki ağrı zamanla ortadan kalkacaktır.

Invisalign Plaklar Kaç Günde Gelmektedir?

Şeffaf plaklar ABD’den kargo yolu ile gelmekte. Kayıtların dijital olarak oluşturulması, tedavi planlamasının kurgulanması ve değişikliklerin dijital ortamda final haline gelmesine bağlı olarak, plakların gelmesi 4-6 hafta arasında gerçekleşmektedir.

Hangi Durumlarda Invisalign Tedavisi Uygulanır?

Dişlerin çene kemiği içerisinde düzgün sıralanamadığı durumlarda ortodontik tedaviler uygulanır. Ortodontik tedaviler için kullanılan Invisalign şeffaf plakları da bu durumlarda tellere alternatif olarak kullanılabilir. Dişlerde sıralanma bozukluğu, alt çenenin geride olması, örtülü kapanış vb. Gibi problemler Invisalign şeffaf plakları ile tedavi edilebilir.

Hangi Durumlarda Invisaling Tedavisi Uygulanmaz?

Şeffaf plakların uygulanamayacağı özelleşmiş, belirli problem tipleri olsa da günümüzde plaklar birçok problemin etkin bir şekilde tedavi edilmesini sağlayabilmektedir.

Invisalign Plaklarını Yüzerken veya Spor Yaparken Takabilir Miyim?

Invisalign plakları, dişlerin etrafını saran yumuşak, plastik kökenli bir materyaldir. Plaklar keskin veya kaba yüzeylere sahip olmadığı için, spor yaparken ya da günlük hayata devam ettiğimiz durumların tamamında kullanılabilir.

Invisalign Ücreti Nedir?

Invisalign tedavisinin ücreti farklı problem tiplerine göre farklılık gösterse de tek çene tedavilerinde 18.000 TL’ den çift çene tedavilerinde ise 30.000 TL’ den başlayan fiyatlar yaygındır.

Bize Ulaşın.

Randevu Alın
Kapat
whatsapp