Skip to main content

Lingual Ortodonti Nedir ?

Dişleriniz düzelirken tellerinizi kimsenin fark etmemesini mi istiyorsunuz? Lingual ortodontik tedavi ile diş tedavinizi gizlemeniz mümkün. Lingual ortodontik tedavide, diş telleriniz dişlerinizin iç tarafına (yani lingual tarafına) yerleştirilerek dışarıdan hiç görünmeyecek şekilde konumlandırılır. Teller ve braketler 3 boyutlu dijital ölçü ile tamamen size özel ve sizin için üretilir. Braketler ve teller dişlerinize yapıştırıldıktan sonra tedavi olduğunuz anlaşılmadan gülümsemeye devam edebilirsiniz.

Lingual ortodontik tedavi ile tüm ortodontik problemleriniz tedavi edilebilir. Bu sistemde kullanılan teller ve braketler tedavi boyunca kullanılacak şekilde, hastaların diş yapısına özel olarak üretilir. Bu özel teknoloji sayesinde teller dili en az miktarda tahriş edecek ve en uyumlu olacak şekilde planlanır.

Tedaviler, klasik ortodontik tedavilerin sürelerine yakın zamanda sonuçlanır. Lingual ortodontik tedaviler ortodontik tedavilerin içerisinde on yıllardır kullanılmakta olup, gelişen teknoloji ile daha kullanılabilir hale evrilmiştir.

Kimler Görünmez Diş Teli Yaptırabilir ?

 • Alt çenesinde ve üst çenesinde kapanma problemi olan bireylere,
 • Estetik kaygı taşıyan bireylere,
 • Ortodontik tedavi gerektirecek yapıda dişlere sahip olan bireylere,
 • Diş gıcırdatma alışkanlığına sahip bireylere,
 • Çene kayması yaşayan bireylere,

lingual ortodonti tedavisi uygulanabilmektedir.

Lingual Braketler

Lingual ortodonti tedavisinde belirli bir braket çeşidi kullanılmaz. Daha çok hastanın tedavisine uygun olan lingual braket tercih edilmektedir.

Günümüzde en çok kullanılan lingual braketler ise şunlardır;

 • Incognito
 • Ormco STb
 • iBraces
 • In-Ovation
 • Forastadent 2D
 • Forastadent 3D
 • Harmony
 • Suresmile Lingual QT
 • Win
 • Fujita
 • Adenta Evolution

Lingual Ortodonti Tedavisi Nasıl Uygulanır ?

Lingual diş teli kullanması gereken hastalara uygulanan tedavinin aşamaları şunlardır ;

 1. Laboratuar Aşaması
 2. Kişiye Özel Kullanılacak Ark Telleri
 3. Indirekt Yapıştırma

Laboratuar Aşaması : Lingual Ortodonti’nin en önemli ve vazgeçilmez adımlarından biri olan laboratuar aşamasında, kişiye özel braketler oluşturulur. Lingual diş telleri dişin arka yüzeyine yerleştirildiği için ön yüzeye yerleştirilen diş teli sürecinden daha zordur.  Çünkü dişlerin arka yüzeyi ön yüzeyine göre daha düzensiz ve eğimlidir. Laboratuar aşamasında ilk olarak hastadan çene kalıbı alınır ve ardından lingual braketler oluşturulur. Son olarak oluşturulan lingual braketler dişin arka yüzeyine kişiye özel değerler göz önünde bulundurularak yerleştirilir.

Kişiye Özel Kullanılacak Ark Telleri: Laboratuar aşamasında lingual braketler oluşturulmasından sonra yaşanan süreç, kişiye özel kullanılacak ark tellerinin hazırlanması sürecidir.

Indirekt Yapıştırma: Indirekt yapıştırma aşaması lingual ortodonti için en önemli üçüncü aşamadır. Bu aşamada laboratuarda modellere yapıştırılan lingual braketlerin özel transfer yöntemleri ile hasta ağzına yapıştırılma aşamasıdır.

Lingual Diş Teli Fiyatları

Lingual diş teli fiyatları, alternatif diş teli uygulamalarına göre daha maliyetli olabilir. Lingual ortodonti tedavisinde kişiye özel lingual braketler üretilir ve yüksek teknoloji kullanılır. En sağlıklı fiyatlar için doktorunuz ile iletişime geçiniz.

Yazar : Caner Balta 

Lingual Ortodonti  İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Lingual Ortodonti Tedavisinde Yaş Sınırı Var Mı ?

Lingual ortodontide teknolojik gelişmelerin ilerlemesi ile yaş sınırı kalkmıştır. Ortodonti tedavi ihtiyacı duyan herkes görünmez diş teli yaptırabilmektedir.

Lingual Ortodonti Tedavisi ile Bütün Ortodontik Problemler Düzeltilebilir Mi ?

Lingual ortodonti hakkında uzmanlaşmış ve yeterli bilgiye sahip bir ortodontistin de etkisi ve lingual ortodonti de kullanılan yüksek teknoloji ile her çeşit ortodontik bozukluk tedavi edilebilmektedir.

Lingual Diş Teli Mi Yoksa Dıştan Diş Teli Mi ?

Lingual diş telleri normal diş tellerine göre daha küçük ve ince yapıdadır. Aynı zamanda dişin arka bölgesine yerleştirildiği için estetik görüntüye olumsuz etkide bulunmaz. Ancak lingual diş telleri dişin arka tarafında ve dile yakın olduğu için ilk haftalarda hastalar alışmakta zorluk çekebilmektedir.

Lingual Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

Lingual ortodontide hastanın diş ve çene bozukluğuna göre tedavi süreci değişmektedir. Ancak diğer ortodontik tedavilerde olduğu gibi yaklaşık 12-24 ay arası tedavi sürmektedir.

Lingual Tedavisi Çeşitli Rahatsızlıklara Yol Açar Mı ?

Lingual diş telleri dişin arka bölgesinde yer aldığı için dil ile teması kaçınılmazdır. İlk 2 gün dilin braketlere değmesi sonucu tükürük salgılanmasında artış olabilir. Bu sorun 2-3 gün içerisinde düzelmektedir. Aynı zamanda dilin braketlere değmesi sonucu dilde tahrişler meydana gelebilmektedir. Bu tahriş ve kızarıklıklar 1 hafta içerisinde iyileşmektedir.

Lingual Ortodonti Çocuklarda Uygulanabilir Mi?

Lingual ortodonti, braketlerin dişlerin dış yüzeylerine değil de iç yüzeylerine yapıştırıldığı bir tedavi yöntemidir. Bunun için dişlerin ağız içerisinde tamamlandığı her yaşta uygulanabilir.

Lingual Diş Telleri Sosyal Yaşamı Etkiler Mi ?

Lingual braketler dişlerin arka kısımlarında yer aldığı için günlük yaşamınızda rahatça gülümseyebilirsiniz. Geleneksel diş tellerinin aksine uzun tedavi sürecinde sosyal hayatınızı olumsuz yönde etkileyen bir yanı yoktur.

Incognito Nedir ?

Incognito bilinenin aksine bir teknik değil , lingual tedavide kullanılan bir braket çeşididir.

Bize Ulaşın.

Randevu Alın
Kapat
whatsapp